Witraż Chrystusa Króla Wszechświata - front kościoła
RSS Feed

(1) 2 »

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ 13. KWIETNIA 2014

Napisał tstempko dn. 2014-04-13 14:49:29 (9 odsłon) | Opublikowany w: Ogłoszenia parafialne

1. Zapraszamy na ostatnie w tym roku Gorzkie Żale. które wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu wraz z kazaniem pasyjnym celebrować będziemy o godz. 17.15.

 

2. Na stoliku umieszczonym koło sklepiku parafialnego, do specjalnego koszyka dzieci składać mogą przygotowane przez siebie kolorowe pisanki, które zostaną niesione w procesji z darami w czasie Wigilii Paschalnej.

 

3. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna obchód najważniejszych wydarzeń naszej wiary.
 

W czwartek 17 kwietnia rozpoczynamy w Kościele świętowanie TRIDUUM PASCHALNEGO, podczas którego uobecniamy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Triduum rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

 

PORZĄDEK I PRZEBIEG TRIDUUM PASCHALNEGO :

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 18:00

Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej - godz. 18:00

Niedziela Zmartwychwstania rozpocznie się liturgią Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę o godz. 20:00.

 

Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy:
- Wielki Czwartek od zakończenia Mszy do godz. 21.00
- Wielki Piątek od godz. 8:00 do 18:00.

 

W WIELKI PIĄTEK, dzień w którym umarł Jezus, Kościół od najdawniejszych czasów nie sprawuje Eucharystii, trwa jednak przy swoim Panu rozważając Jego mękę i adorując Krzyż. Za ucałowanie Krzyża można uzyskać odpust zupełny.

Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczamy na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły i tradycyjnie przedłużamy go na dzień Wielkiej Soboty, aż do czasu rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
 

Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie:
- Wielki Piątek od zakończenia liturgii do godz. 22:00
- Wielka Sobota od godz. 8:00 do godz. 20:00.

 

W WIELKĄ SOBOTĘ Kościół trwa przy Grobie swojego Pana rozważając Jego śmierć i zstąpienie do otchłani. Tego dnia również nie sprawuje się Eucharysii.

 

BŁOGOSŁAWIENIE POKARMÓW w Wielką Sobotę:
od godz. 8:00 do 14:00.

Po pobłogosławieniu pokarmów znajdźmy czas na adorację Najświętszego Sakramentu.

W Wielką Sobotę ministranci rozprowadzać będą wodę pobłogosławioną, a dobrowolne ofiary złożone z tej okazji przeznaczą na wyjazdy wakacyjne.

 

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE rozpoczniemy najważniejszą celebracją w ciągu całego roku – WIGILIĄ PASCHALNĄ. Choć rozpocznie się ona w sobotę, to liturgicznie należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Weźmy w niej udział i przynieśmy świece z okapnikami, które zapalać będziemy podczas Liturgii Światła i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Msza Rezurekcyjna wraz z procesją odprawiona zostanie o godz. 6:00. Nie ma Mszy św. o godz. 8:00.

 

Prosimy o załatwienie wszelkich spraw kancelaryjnych do środy 16 kwietnia, Kancelaria będzie dopiero czynna po świętach 22 kwietnia.

 

4. Zachęcamy do częstszej lektury prasy i książek religijnych. Niech w tym świętym czasie znajdzie się miejsce na dobry artykuł, stanowiący niejednokrotnie inspiracje do głębszych rozważań.

 

5. W kiosku parafialnym można już odbierać zamówione egzemplarze okolicznościowego (kanonizacyjnego) wydania Starego i Nowego Testamentu.

 

6. Są wolne msze św. gregoriańskie w sierpniu, wrześniu i październiku.

 

7. W tym tygodniu odszedł z naszej wspólnoty do wieczności śp. Zdzisław Szymański. W pokornej modlitwie powierzmy go dobremu Bogu: Wieczny odpoczynek…

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 10 marca 2013

Napisał tstempko dn. 2013-03-10 00:03:15 (250 odsłon) | Opublikowany w: Ogłoszenia parafialne

1.W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy tegoroczną wizytę duszpasterską. Dziękujemy serdecznie za życzliwe przyjęcie nas, za wszelkie oznaki sympatii i za złożone ofiary.

Dziękujemy też księżom, którzy nam pomagali: ks. Marcinowi  Bajdzie  ze Zgromadzenia Księży  Rogacjonistów, oraz księżom ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa z Ożarowa: Ks. Ksaweremu Kujawie i Ks. Łukaszowi Tarnowskiemu,

 

2. Dzisiaj o godz. 15:30 zapraszamy na Mszę Św.  rodziców z dziećmi, które przystąpią w tym roku do Pierwszej Komunii Św. Przychodzimy wcześniej o godz. 15:15 na próbę śpiewu.

 

3.Gorzkie Żale wraz z kazaniem pasyjnym dzisiaj o godz.17.15.

 

4.W czwartek 14 marca o godz. 20:00, zebranie wszystkich rodziców ministrantów i  rodziców kandydatów na ministrantów. Obecność obowiązkowa

 

5.W najbliższy piątek zapraszamy na Drogę Krzyżową – dzieci na godz. 17.15, a młodzież i osoby dorosłe po mszy wieczornej. W Drodze Krzyżowej biorą udział kandydaci do sakramentu bierzmowania.

 

6. Za tydzień rozpoczniemy rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje wygłosi Ks. Tomasz Kawczyk, pallotyn, doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.  

Szczegółowy program rekolekcji podamy za tydzień. 

 

7.Modlitwa, post i jałmużna wyznaczają drogę do Paschy. W tym roku, wspólnie ze Stowarzyszeniem MOŻESZ, chcemy przekazać jałmużnę wielkopostną dla rodzin w potrzebie z naszej parafii. Będziemy wdzięczni za drobne dary rzeczowe: środki czystości i żywność o długim terminie przydatności, łatwą do przechowania. Przynieśmy je w przyszłą niedzielę i złóżmy pod ołtarzem w ramach procesji z darami. Będzie można także przekazać ofiary pieniężne, za które zakupione zostaną inne produkty do paczek świątecznych.

Także za tydzień wspólnota oazowa wraz z Domowym Kościołem będą rozprowadzać świece Caritas, które będą mogły nam służyć w czasie Liturgii Światła Wigilii Paschalnej oraz oświetlać Wielkanocny stół. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na Wielkanocne Dzieło Pomocy Caritas oraz fundusz charytatywny w naszej parafii. 
Za każdy gest wsparcia potrzebujących już teraz składamy serdeczne: "Bóg zapłać"!

 

8. Tradycyjnie jak od kilku lat lektorzy za tydzień będą rozprowadzać po mszach palmy suche a w niedzielą palmową także żywe. Dochód ze sprzedaży przeznaczą na dofinansowanie swoich wyjazdów wakacyjnych.

 

9.Kandydaci przygotowujący się do Sakramentu Bierzmowania proszeni są o dostarczenie do dnia 14 marca podań o udzielenie sakramentu. Dokumenty pozostawiamy w zakrystii. Brak podania jest równoczesną rezygnacją z uczestnictwa w przygotowaniach.

Przypominanym także o:

- akcie chrztu bądź  informacji, że osoba ochrzczona była na terenie naszej parafii;

- informacji o uczęszczaniu na szkolną lekcję religii;

- egzaminie w wyznaczonych terminach kwietniowych.

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO 13 STYCZNIA 2013

Napisał tstempko dn. 2013-01-13 20:40:00 (225 odsłon) | Opublikowany w: Ogłoszenia parafialne

 1.Dzisiejsza niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego. Wspomnienie chrztu Jezusa jest dla nas okazją do pogłębionej refleksji i wdzięczności wobec Pana Boga za dar naszego chrztu,  zachętą do modlitwy za tych, których postawił na drodze naszej wiary – rodziców i chrzestnych. Od dnia jutrzejszego rozpoczyna się okres zwykły w liturgii, choć tradycyjnie do dnia 2 lutego szopka i śpiew kolęd przypominają nam o Tajemnicy Wcielenia.

2.W poniedziałek 14 stycznia o godz. 19:00, spotkanie trzeciej i czwartej grupy, kandydatów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

3.W przyszłą niedzielę, 20 stycznia o godz. 16:00 zapraszamy na Mszę Św.  rodziców z dziećmi które przystąpią  w tym roku do Pierwszej Komunii Św. Podczas Eucharystii poświęcone zostaną książeczki do nabożeństwa. Starajmy się przyjść wcześniej  - o godz. 15:45  próba śpiewu.

4.Są jeszcze wolne intencje mszalne w tym tygodniu: w poniedziałek, wtorek, i czwartek 14 , 15, 17, stycznia o godz. 18:00. Wykaz wszystkich styczniowych wolnych intencji podany jest w gablocie.

5.Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr.4 za udostępnienie w dniu wczorajszym rodzicom ministrantów sali gimnastycznej. Dzięki temu mogło odbyć się spotkanie integracyjne, naszych parafian.  

6.Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, w niej wiele ciekawych artykułów dotyczących wiary i  spraw społecznych, jak choćby postępującej depopulacji w wielu regionach naszego kraju,  o czym informuje najnowszy numer „Gościa Niedzielnego”.

7. W piątek , 18 stycznia, rozpoczyna się  Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który zakończy się  świętem Nawrócenia św. Pawła Apostoła (25 stycznia). Polecajmy w naszych modlitwach chrześcijan innych wyznań,  bo to Chrystus prosił, byśmy „byli jedno”. Jak ulał więc dobrano tym roku hasło Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, zaczerpnięte z rozdziału 6 Księgi Micheasza: „Czego Bóg od nas oczekuje?”.

8.Trwa wizyta duszpasterska w naszej parafii. Przypominamy, że rozpoczynamy ją w dni powszednie od godz. 16.30, zaś w soboty od 10.00.Dziękujemy za miłe przyjęcie nas w ubiegłym tygodniu i za złożone ofiary.  Przygotowany dom, świeca, woda święcona, Pismo św. oraz otwarte drzwi to widoczny znak życzliwości i wiary domowników. 

Niedziela Objawienia Pańskiego

Napisał tstempko dn. 2013-01-07 12:20:00 (236 odsłon) | Opublikowany w: Ogłoszenia parafialne

 OBJAWIENIE PAŃSKIE

6 STYCZNIA 2013

1.Kredą w dniu dzisiejszym błogosławioną  zgodnie z pradawnym zwyczajem kreślimy na drzwiach naszych domów pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to wyrazić, że jak oni tak i my również szukamy Chrystusa i cieszymy się z Jego odnalezienia. W dzisiejszych czasach takie oznaczenie ma wartość religijnego świadectwa.
Po każdej Mszy św. ministranci będą rozprowadzać  przygotowane przez siebie kredę i kadzidło. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone zostaną na dofinansowanie ich wakacyjnego wypoczynku.

2.Dzisiaj Po Mszy wieczornej – z racji pierwszej niedzieli miesiąca wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec i  litania.

3.Są jeszcze wolne intencje mszalne w tym tygodniu: 9, 10, 11, 12  stycznia o godz. 7:00. i 9 stycznia w środę  o godz. 18:00. Wykaz wszystkich styczniowych wolnych intencji podany jest w gablocie.

4.W poniedziałek 7 stycznia o godz. 19:00, spotkanie pierwszej i drugiej grupy, kandydatów do sakramentu bierzmowania.

5.W czwartek 10 stycznia o godz. 20:00, zebranie wszystkich rodziców kandydatów, ministrantów i lektorów.

6. Wesoło śpiewajmy - chwałę Bogu dajmy!" 
W następną niedziele, 13 stycznia, po mszy świętej o godzinie 11.30 wspólnota Ruchu Światło -Życie zaprasza na wspólne kolędowanie. Wśród znanych tekstów - także kolędy, które wykonają nasi parafianie z Ukrainy. Przygotujemy małe śpiewniczki, więc każdy będzie mógł przyłączyć się do radosnego uwielbienia.

7.W telewizjach kablowych funkcjonują kanały, w których wróżki i wróżbici odczytują przyszłość ze szklanych kul, z kart czy z gwiazd. Horoskopy publikuje wiele gazet, a niektóre z nich z okazji Nowego Roku dołączają do swoich tytułów całe wkładki temu poświęcone. W magiczną moc dnia urodzenia wierzy sporo osób, nie wiedząc, że to wykroczenie przeciw pierwszemu przykazaniu. Najnowszy numer „Gościa Niedzielnego” podejmuje temat wiary w horoskopy. Zachęcamy również do lektury i innych czasopism  pogłębiających naszą wiarę i religijną świadomość  – ich bogaty wybór znaleźć można w parafialnym kiosku.

8. Trwa wizyta duszpasterska w naszej parafii. Przypominamy, że rozpoczynamy ją w dni powszednie od godz. 16.30, zaś w soboty od 10.00.Dziękujemy za miłe przyjęcie nas w ubiegłym tygodniu i za złożone ofiary.  Przygotowany dom, świeca, woda święcona, Pismo św. oraz otwarte drzwi to widoczny znak życzliwości i wiary domowników. Program wizyty w tym tygodniu jest następujący:…….


TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU - 16 GRUDNIA 2012

Napisał tstempko dn. 2012-12-16 21:16:45 (284 odsłon) | Opublikowany w: Ogłoszenia parafialne

1. Dziś III niedziela Adwentu, niedziela radości, gdyż zbliża się coraz bardziej dzień wypełnienia obietnicy Ojca - dzień narodzin Jezusa. Intensyfikują się nasze przygotowania. Duchową pomocą są rekolekcje adwentowe, które głosi w naszej parafii Ks. Antoni Skałba ze Zgromadzenia Księży Saletynów, który obecnie jest Proboszczem w Olsztynie. W dniu dzisiejszym nauki na wszystkich Mszach Św.

Rekolekcje odbywać się będą  w poniedziałek, wtorek i środę w następującym porządku:

Dla dorosłych o godz. 10:00 i 18:00 (Msze Św.)

Dla dzieci o godz. 16:30 (pon, wt tylko nauki, a w środę Msza Św.)

Dla młodzieży o godz. 19:30 (pon, wt tylko nauki, a w środę Msza Św.)

Spowiedź  pół godziny  przed i podczas wszystkich Mszy Św. rekolekcyjnych. Zachęcamy do skorzystania ze spowiedzi podczas rekolekcji, nie odkładajmy pojednania z Panem Bogiem na ostatnie przedświąteczne dni.  Kancelaria w tych dniach będzie nieczynna. Program rekolekcji podany jest też w gablocie.

2. Jeszcze w tym tygodniu zapraszamy na uroczyste Msze św. ku czci Najświętszej Maryi Panny - zwane Roratami - o godz. 7.00. Zachęcamy wszystkich do licznego w nich udziału.  Dzieci przychodząc na roraty przynoszą ze sobą lampiony.

3. W kiosku parafialnym można nabyć poświęcone opłatki wigilijne. To wyjątkowy znak chleba, starajmy się zatem nabywać go nie w miejscu przypadkowym. Dobrowolne ofiary składane przy tej okazji są także wsparciem dla jednego z zakonów kontemplacyjnych, w którym siostry trudniąc się ich wypiekiem zarabiają na swoje utrzymanie.

Trwa akcja „Misja św. Mikołaja”. Przy wyjściu z kościoła można nabyć świece Caritas oraz własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Za pozyskane środki, razem ze Stowarzyszeniem „Możesz”  będziemy mogli jak co roku przygotować konkretne podarki dla rodzin w potrzebie z naszej parafii i wesprzeć Wigilijne dzieło Pomocy Dzieciom. Mamy nadzieję, ze ta akcja stanie się inspiracją  do powstania w naszej parafii grupy charytatywnej, która będzie mogła nieść pomoc przez cały rok.

4. Przypominamy, że w czasie trwania kolędy uległy zmianie godziny pracy kancelarii. Czynna jest ona we wtorki po Mszy wieczornej. Drobne sprawy załatwiamy również codziennie po Mszach św. porannych oraz po każdej Mszy św.  w niedzielę.

5. Osoby planujące chrzest swoich dzieci podczas najbliższych Świąt prosimy o wcześniejsze zgłaszanie tego faktu w kancelarii, do piątku 21 grudnia. Konferencja dla rodziców i chrzestnych dzieci chrzczonych w uroczystość Narodzenia Pańskiego odbędzie się 21 grudnia (piątek) o godz. 19:30.

6. Jest jeszcze kilka wolnych intencji  w styczniu  na Mszach wieczornych . Informacja w zakrystii i kancelarii.

7. Dzisiaj po mszach   ministranci rozprowadzają  własnoręcznie  wykonane stroiki bożonarodzeniowe. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony  na wyjazdy wakacyjne ministrantów.

8. Przed Świętami pragniemy również odwiedzić  chorych i niepełnosprawnych nie opuszczających swoich mieszkań. Uczynimy to w sobotę, 22 grudnia w godzinach przedpołudniowych. Ich adresy prosimy zgłaszać w zakrystii.

9. W wielu naszych domach, obok świątecznych choinek umieszczone są żłóbki i figurki Dzieciątka Jezus. To znaki rzeczywistości, którą wybrał sam Bóg. Wszystkie je pragniemy pobłogosławić. Uczynimy to w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.30. Prosimy zatem wszystkie dzieci ( i nie tylko) o przyniesienie figurek małego Jezusa, niech one uświęcone przez Niego na nowo zagoszczą  w Państwa domach.

10.Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.  Po gorzkiej prawdzie o grzechu na szczęście otrzymujemy wspaniałą wiadomość: jest lek na naszą słabość i zło. Jest nim Jezus Chrystus! W kolejnym odcinku rekolekcji adwentowych „Gościa Niedzielnego”  koncentrujemy się na postaci Nikodema, który potrzebował  przegadać z Jezusem całą noc, zanim przyjął Jego zbawienie, „narodził się na nowo”. Do takiej osobistej rozmowy z Panem i przyjęcia Jego zbawienia zachęcamy czytelników w trzecim odcinku cyklu adwentowego.

11. Trwa wizyta duszpasterska w naszej parafii. Przypominamy, że rozpoczynamy ją w dni powszednie od godz. 16.30, zaś w soboty od 10.00.

Dziękujemy za miłe przyjęcie nas w ubiegłym tygodniu i za złożone ofiary.  Przygotowany dom, świeca, woda święcona, Pismo św. oraz otwarte drzwi to widoczny znak życzliwości i wiary domowników. Program wizyty duszpasterskiej do końca tego roku. 

ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE

Mają zamiar zawrzeć związek małżeński

 DAMIAN MACIEJ PARJASZEWSKI - kawaler z par. tut

DARIA AGATA KORCZAK - panna z par. Św. Michała Archanioła w Piastowie

1 zapowiedź – 16. 12. 2012   2 zapowiedź – 23. 12. 2012

Ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach do małżeństwa wyżej wymienionych, zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić kancelarię parafialną.

(1) 2 »